Language
Select your language
Set your preferred language.
Language
English
skip to main content
skip to navigation
Skip to Navigation
Indian River High School
Login
District
About IRHS
Families/Students
Departments/Services
Staff Directory
Contact
A
Sarah
Ada
Bob
Alexander
Director of HPERA
Jean
Alexander
Algebra - Intermediate Algebra 2 - Senior Class Advisor
Zach
Anderson
Michelle
Angelo
Monitor Teacher Aide
Matt
Armes
Bridgit
Ayen
Food Service Worker
B
Danielle
Babcock
Alan
Baker
Amy
Baker
High School French Teacher
Chris
Baker
Wendy
Barlow
Marilyn
Bartlett
Tracy
Bartlett
Marceline
BassTerpstra
Katelyn
Batton
Heidi
Bearup
Catherine
Bell
Joseph
Bennett
Katie
Bennett
Tracy
Benware
Anita
Bero
Science Coach
David
Besaw
Rebekah
Billings
James
Blackburn
Kody
Bleam
Andrew
Bretsch
Nora
Brow
Office Clerk
Christopher
Brown
Rita E.
Brown
Jennifer
Bryant-Ulrich
Middle School/High School Social Worker, LMSW
Lisa
Buckley
Study Hall Monitor
Dustin
Burdick
Julie
Burgess
Darcy
Burns
Support Coach
Meredith
Burt
English Teacher
C
Tim
Callahan
Tara
Caskinette
Vincent
Cesario
5th Grade Teacher
Debra
Ciman
Jayne
Clark
Lauren
Clement
Teacher - English
Kathryn
Cocco
Lorraine
Conklin
Rebecca
Connolly
Brent
Cook
B&G - Cleaner
Hanna
Cook
High School Counselor, Last Names A-D/ACES
Hayley
Cook
Sheree
Cook
Network Technician
Patrick
Corcoran
Shannon
Countryman
Custodial
Karen
Coutermarsh
Jaime
Crafa
Justin
Crandall
Microcomputer Technician
Elizabeth
Culbertson
Curriculum Director
Kyle
Cuppernell
D
Kristina
Dean
Carrie
Decker
David
Decker
Social Studies Teacher
Troy
Decker
Superintendent of Schools
Craig
DeForest
Brooke
Delles
Teacher Assistant
Makayla
Dillenback
O. Jeanne
Dolly
Medical Director
Lissa
Donelson
Roxanne
Doner
Logan
Drake
Karen
Drake-Clark
High School Guidance Secretary
Barry
Dusharm
Elizabeth
Dvorak
E
Kim
Eggleston
Andrea
Erdman
HS Orchestra and General Music Teacher
Cortney
Evans-Eppolito
PE Teacher
Christine
Everett
Michael
Everett
5th Grade Teacher
F
Kristie
Farr
Theatre Teacher, Artistic Director
Irina
Farrell
Special Education Teacher Assistant
Michelle
Farrell
Clerk - Office
Lori
Felder
Department Head Mathematics
Cynthia
Ferraro
Jillian
Folino
6-12 Mathematics Instructional Coach
Christopher
Forte
Network Administrator
Tina
Frank
9-12 School Librarian, K-12 District Library Media Coordinator, Co-Advisor Class of 2022
Kathi
Frans
Doris
Frost
Joe
Fults
Nicci
Fusilli
Teaching Assistant - AIS Math/Reading
G
Tracy
Gallamore
Barbara
Garofalo
German teacher
Jana
Gately
High School Health Teacher
Kylie
Graham
Shawn
Graham
Computer Systems Operator
Kristina
Green
Boces Speech
Jana
Guadarrama
H
Patrick
Hanss
Facilities Director II
Davina
Harris
Petra
Harris
Melissa
Haubrich
Alana
Healy
Charles
Heck
Christopher
Henderson
Nichole
Hirt
Alicia
Hollenbeck
Teacher Assistant - HS Warrior Workspace
Donovan
Howard
Lydia
Huffman
Substitute Long Term ESOL Translator
Mary Ellen
Hynes
High School Counselor, Last Names S-Z
I
Ulrike
Iles
Andrea
Inserra
J
Marion
Johnson
Teacher Aide
K
Julie
Kampnich
Austin
Kenyon
Stefanie
Kenyon
Justin
Kimball
Kelly
Kinsella Runkles
Darci
Kittle
Matthew
Krog
Robert
Kuba
High School Science Teacher
L
Jennifer
Larkin
Donald
Latremore
Alison
Lawrence
BOCES - Physical Therapist
Chong
Lee
DaMya
Lee Clark
Theresa
Leeson
Amy
Lesperance
School Psychologist
Beatrix
Lester
Kristy
Littell
Michael
Lively
Brett
Lupi
Holly
Lyndaker
M
Heather
MacKinnon
Jean
Maine-Motes
Social Sciences
John
Maphey
Resource Consultant
Maggie
Margrey
Cory
Marsell
Christopher
Marshall
High School Assistant Principal
Sarah
Matteson
Assistant Superintendent for Curriculum and Instruction
Troy
Matteson
Lauri
Mattingly
Jennifer
Mcconnell
Teacher's AideKindergarten - Sorice
Carrie
McIntyre
Robert
Mcneil
Maria
Medina
Tyna
Meeks
Dr.
Tamara
Metz
Supervisor of Pupil Personnel Services and Special Education and Federal Programs
Kelly
Milkowich
Cynthia
Miller
Mika
Moe
Steve
Moffett
Physical Education Teacher
Jaime
Montanaro
BOCES - Occupational Therapist
Tricia
Moore
Laureen
Mossow
High School English Teacher
Daniel
Munroe
John
Murtha
N
Victoria
Nellis
Teacher of the Deaf
Greg
Niewieroski
O
Angeline
Ordway
EMPS Head Custodian
Joshua
Ostrander
P
Joanne
Pacheco
Kassaundra
Paddock
NCPP Educator
Kara
Paluzzi
HPERA Secretary
Maria
Pedroso Parker
Long Term Sub Translator
Sarah
Picard
Joanne
Pickert
Raechel
Pitts
dawn
pollock
Laura
Porter
John
Pratt
Morgan
Pratt Neaves
High School Principal
James
Priest
Dan
Prusinowski
R
Jonathan
Rabon
Rebecca
Real
Jean
Reed
Caleb
Reid
Jonathan
Remley
Maria
Reyes
High School Guidance Secretary
Melissa
Rookman
Boces Social Worker
Rebecca
Rowley
Nicole
Ryan
Social Worker
S
Tanisha
Sanford
Nancy
Sawyer
Ryan
Schneider
Gabrielle
Schwartz
Luz
Serrano
Shannon
Shawcross
Penni
Shaw Pierce
High School Earth Science
John
Shaylor
Weight Room Attendant
Erika
Sherman
Colan
Shue
Physical Education Teacher
Shelly
Siebels
Network Administrator
Linda
Simpson
Benjamin
Smith
Lindsey
Smith
Wendell
Smith
Scott
Smithers
Lonny
Snyder
Kerry
Stanton
Lindsey
Steblen
Carl "Ben"
Strange
Latin language and Warrior Ink
Michael
Struchen
English Department; IREA secretary
Gregory
Sumner
Teacher - Science
Haley
Sylvan
T
Mauricio
Tapia
Yvonne
Tarter-Townsley
Helen
Taylor
Nancy
Taylor-Schmitt
Interim High School Assistant Principal
Megan
Thackston
Supervisor of the Programs for Exceptional Students (BOCES)
Ginger
Thomas
Nancy
Thornthwaite
Roni
Timerman
Michelle
Titus
Help Desk Operator
Lindsay
Turnbull
HS Art Department Head, HS Art Instructor, Yearbook Advisor
Amable
Turner
Kelly
Tuttle
High School Art Teacher, Sources of Strength Advisor
Aleishia
Typhair
V
Ciara
Vancour
W
Roger
Weber
Jeff
Wekar
Technology Coordinator
Stephanie
Wheeler
Director of Human Resources
Tara
Wheeler
Mykala
Williamson
Asst Coach Volleyball
Joshua
Wilson
Nicole
Wittbrodt
HS English Department Head
Jessica
Wood
Y
Milton
Yagel
Rebecca
Yerdon
Matt
Young
School Resource Officer
Z
Sara
Zehr
HS Foreign Language Department Head; Teacher - Spanish
Home
Account
SchoolFeed
Menu